Facebook musel omezit vyhledávací procedury

Docela nedávno se v médiích rozšířila zpráva, že se skupina hackerů pokoušela hromadně stahovat data, která jsou na této sociální síti veřejně přístupná. Vedení společnosti vyhodnotilo proceduru jako cílený útok se zneužitím dat a výrazně omezilo možnosti vyhledávání údajů o osobách, zejména v souvztažnosti s e-mailovou adresou a telefonním číslem.
facebook a ruka
V současné době tedy není možné vyhledávání osob podle čísla telefonu nebo uvedeného e-mailu. Tato funkce byla dříve běžně dostupná, lidé ji v dobré víře využívali zpravidla tehdy, kdy šlo o velmi častá příjmení. Statistiky uvádí, že např. v Bangladéši tímto způsobem klienti Facebooku vyhledávali své přátele zhruba v sedmi procentech. V Česku se něco takového příliš neuchytilo, zajímavé by bylo vyhledávat osoby s nejčastěji se vyskytujícím příjmením, např. Novák, Novotný, Dvořák, Černý, Svoboda, Procházka, Kučera, Veselý, nebo Horák. Tam by se jistě tento způsob uplatnil.

Data sbíraná Facebookem mohou být zneužívána ve prospěch mediálních agentur

Tvůrci nejznámější sociální sítě tím nepochybně chtěli přispět k propracovanější službě, nicméně bohužel žijeme ve světě s mnoha podvodníky a zločinci, a pro ně byl Facebook dojnou krávou. Masivní odčerpávání dat vedlo k tomu, že si mohli vytvářet hromadné databáze o konkrétních osobách, adresách bydliště, e-mailovém a telefonním kontaktu, a zaměstnavateli. Týkalo se to ovšem pouze těch obětí, které měly své údaje uváděné jako veřejné.

Vedení společnosti zasáhlo právě ve chvíli, kdy se na veřejnost dostaly informace o zneužití dat ze sociální sítě firmou Vambridge Analytica, týkalo se to zhruba necelých 90 milionů uživatelů, především ze Spojených států. Tato britská společnost sbírala a vyhodnocovala data mimo jiné v souvislosti s kampaní na podporu zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.
ikony  facebooku
Každé zneužívání osobních dat je každopádně trestuhodné, záleží však také na každém z nás, jaká data o sobě poskytneme do veřejné sítě. Mnoho lidí totiž není v tomto směru soudných a plně důvěřují nabízeným službám. Naivita některých uživatelů je až zarážející, a tak na sociálních sítích kolují informace z intimního soužití včetně choulostivých fotografií, a ty často přitahují různé zvrhlíky a pochybné existence.