Spočítejte si svou čistou mzdu díky snadnému postupu, zabere vám to pár minut

Hledáte si aktuálně práci nebo čekáte na první výplatu v novém zaměstnání a zajímá vás s jakou částkou můžete počítat? Spočítejte si svou čistou mzdu během chvíle i vy. A jak tedy na to? Možností je samozřejmě více.

Co potřebujete vědět, než začnete počítat svou čistou mzdu?

K tomu, abyste si mohli vypočítat svou čistou mzdu potřebujete znát několik důležitých informací. Tou nejdůležitější je výše vaší hrubé mzdy, dále pak informace o tom, zda-li uplatňujete slevu na dani na poplatníka či i případně na děti.

Dále byste se alespoň částečně měli orientovat ve výši a výpočtu jednotlivých odvodů. Každý měsíc nám jsou z hrubé mzdy strhávány zálohy na zdravotní a sociální pojištění a také i na daň z příjmu.

Peníze v hotovosti

Výše jednotlivých odvodů na pojištění a dani z příjmu a jak je vypočítat

Jak vypočítat čistou mzdu? Odvody jsou vždy počítány z hrubé mzdy, jelikož mzda superhrubá byla zrušena. Jednotlivé odvody jsou strhávány v následující výši:

  • Zdravotní pojištění: 4,5 %
  • Sociální pojištění: 6,5 %
  • Daň z příjmu: 15 %

Pokud si ze své mzdy spočítáte jednotlivé odvody, a to tak, že vždy vypočítáte konkrétní podíl v procentech a následně jejich součet odečtete od hrubé mzdy, vyjde vám mzda čistá. Výpočet je velmi jednoduchý. Pokud vezmeme pro příklad hrubou mzdu ve výši 20.000,- Kč, což je v čistém 17.120,- Kč, bude na jednotlivé odvody tedy strženo:

  • Zdravotní pojištění: 900,- Kč
  • Sociální pojištění: 1.300,- Kč
  • Daň z příjmu: 680,- Kč (po uplatnění slevy na poplatníka ve výši 2320,- Kč)

Výpočet mzdy

S výpočtem čisté mzdy mohou pomoci i nejrůznější nástroje

Pokud se vám nechce zdlouhavě vypočítávat, kolik se vám má ze mzdy strhnout, můžete využít i nejrůznější kalkulačky. Ty představují poměrně rychlou, bezplatnou a přesnou metodu pro výpočet čisté mzdy. Stačí zadat výši hrubé mzdy, typ pracovní úvazku a případné slevy na dani a kalkulačka vám během chvíle vypočítá výsledek.