Jarní úklid v kuchyni

Nechce to slyšet žádná z nás, ale je to tak. Kuchyně je náš domov. Trávíme tam hodiny, schází se tam rodina a my se snažíme, aby tam bylo útulno. Zima je pryč a tak by stálo za to, pořádně ji uklidit. Na co se zaměřit? Myslete na to, že čistota a hygiena v této místnosti jsou základ.prostorná kuchyň

  1. Proberte zásoby. Než se dáte do samotného uklízení a mytí, začněte tím, že projdete všechny zásoby. Připravte si koš a vše co je prošlé nemilosrdně vyhoďte. Potraviny, kterým končí životnost, uložte do speciálního boxu, krabice a v nejbližší době je zpracujte.
  2. Lednička jako nová. Tato činnost je velmi neoblíbená. Tu a tam je ale zapotřebí se do ní vrhnout. Vyndejte vše, omyjte vnitřek vodou se saponátem a poté ještě jednou vodou s octem v poměru jedna ku jedné. To samé udělejte s policemi a přihrádkami. Pečlivě a tematicky vše uložte zpět. Znovu zkontrolujte trvanlivost. Nic prošlého do ní nevracejte. Nezapomeňte se podívat i do mrazáku. Kolikrát tam najdete letité poklady.
  3. Setřete linku. Této části kuchyně se věnujete pravidelně, což je také nutnost. Nezapomeňte ale na části, které jsou třeba zakryté odkapávačem, nebo jinými přístroji. Často se opomíjí vršek skříní. Není tam vidět, tak se nad tím přimhouří oči. Minimálně ale jednou za rok se tam podívejte. Obrňte se, protože to nebude hezký pohled.
  4. Trouba a sporák jsou v permanenci každý den. Naneste na ně speciální přípravek, který je na čištění těchto povrchů určen. Nechte ho působit a poté důkladně odstraňte a setřete. Myslete na to, že troubu nebudete moci pak nějaký čas používat. Připravte proto něco k jídlu v hrnci na plotně.
  5. Konvice, kávovar jsou zaneseny vodním kamenem. Zde postačí kyselina citronová nebo ocet, který několikrát vyvaříte. Nezapomeňte ale poté důkladně vyvařit vodou, aby vaše nápoje neměly pachuť.

bylinky v truhlíku

  1. Okna se musí blýskat. Sundejte záclony a dejte je do pračky. Můžete si udělat radost a pořídit se nějaké nové s jarními motivy. Okna umyjte. A na parapet si klidně pořiďte jarní kvítí. Službu vám udělají i bylinky v květináči. Místnost provoní a ještě mají praktické využití.
  2. Zbavte se zbytečností. Pokud zdobíte a dekorujete kuchyň, pokuste se to omezit. Ušetříte si čas s úklidem. Snažte se mít na lince a poličkách co nejméně věcí. Prach a mastnota je stejně zničí a vás bude k smrti nudit je neustále otírat a oprašovat.