Je dětská harmonika vhodný dárek?

Není žádným tajemstvím, že děti rády dělají rámus, a to především ve chvíli, kdy se to naprosto nehodí, nebo kdy chceme mít chvilku klidu. K tomuto účelu nepoužívají jen svůj pronikavý hlas, ale i nejrůznější pomůcky, například dětské hudební nástroje. A jedním z nich je i dětská harmonika.muž hrající na klasickou harmoniku

Ta může mít více podob. Může se buď jednat o repliku klasické tahací harmoniky, na kterou však narazíme jen velmi, velmi zřídka. V běžných obchodech ji prakticky neseženete, a to ani v hračkářství. Tím samozřejmě nechci říci, že nemáte absolutně žádnou možnPředost ji získat, pouze to, že ji budou mít jen velmi vzácně. Pravděpodobně z toho důvodu, že po ní prakticky není poptávka.

A proč ji rodiče příliš nechtějí pro své děti? Především pro její neohrabanost, díky které není vhodná pro nezkušené dětské prstíky, které dosud nemají plnou kontrolu nad svým pohybem a kterým chybí zkušenost s jemnou prací. Opomenout nelze ani fakt, že její tělo se dá velmi snadno poškodit, protrhnout a tím pádem i zničit.

Trochu jiný případ jsou harmoniky foukací. Ty jsou dostatečně malé a lehké, takže je lze vzít sebou kamkoliv a ani dítě s nimi nemá problém. Dále je tu jednoduchost používání – teoreticky stačí jen foukat do otvorů. Jistě, to, co většina dětí zahraje, bude mít do skutečné muziky velmi daleko, přesto však to není ve většině případů tak děsivé, aby se to nedalo poslouchat.

Není tedy divu, že ji mnoho rodičů, prarodičů či jiných příbuzných nebo přátel dává dětem jako dárek například k svátku či k narozeninám, zvláště těm, které rády hrají na nejrůznější hudební nástroje. Jistě to myslí dobře, avšak neuvědomují si, že tím přináší několik problémů.foukací harmonika

Především je tu fakt, že ač je její používání zdánlivě velmi jednoduché, pokud chceme skutečně hrát nějakou melodii, je potřeba trénink a cvičení pod profesionálním vedením, podobně jako například u piana. Každý na něj dokáže brnkat, avšak jen málokdo skutečně hrát.

Proto se zamyslete, zda je skutečně vhodné dávat hudební nástroj jako dárek. Pro rodiče by se z toho totiž mohl vyklubat dar danajský.