Kde se využije kruhová zářivka

Dříve byly, alespoň co se použití pro běžného člověka týče, zářivky naprosto potlačeny žárovkami. Bylo to z několika důvodů. Abychom je pochopili, pojďme si nejprve říci, jak běžný typ funguje.

 

Ve své podstatě se jedná o trubici z průhledného materiálu, nejčastěji ze skla, naplněnou plynem nebo směsí plynů. Ten při vyšší teplotě začne žhnout a vydávat záři. Na tuto potřebnou teplotu se dostává pomocí elektrických výbojů.

 

zarivka2

 

A zde máme první a asi nejdůležitější nevýhodu: čekání, než se směs dostatečně zahřeje a dosáhne plného jasu. Doba samozřejmě závisela od velikosti a celkového objemu plynu, avšak u běžných typů to bylo okolo deseti minut, což je naprosto nevhodné pro domácí použití.

 

Naštěstí vývoj se nezastavil. Postupně byl tento problém překonán objevem nové směsi plynů, která dosahovala stejného jasu při menším objemu. Bylo tedy možné onu trubici zkrátit, a tím současně i zkrátit čas, potřebný k zahřátí a rozžhavení.

 

zarivka4

 

Je samozřejmé, že se objevily i nové tvary. V současné době je nejpopulárnější kruhová zářivka. Zde je trubice zatočena tak, že tvarem připomíná klasickou žárovku. Dokonce i její závit je koncipován tak, aby šel snadno zasadit například do klasického lustru či lampy, což je něco, co rovněž předchozím modelům chybělo.

 

Není tedy divu, že si začínají získávat stále větší oblibu i mezi veřejností a z nemocnic a obchodů se dostávají i do našich domácností. Stále sice hrají prim žárovky, avšak počet prodaných domácích zářivek rok od roku stoupá.

 

A není divu, má totiž tu výhodu, že po zahřátí na požadovanou teplotu spotřebovává podstatně méně energie. Tím pádem umožní ušetřit peníze za elektřinu, což ocení asi každý z nás. Navíc také mají obvykle delší životnost, nemusí se tedy tak často měnit.

 

Jedinou nevýhodou, kterou prozatím mají, je jejich vyšší cena. Zda stojí za výše zmíněné výhody, nechám již na vás. Jen dobře přemýšlejte, než se rozhodnete, který druh osvětlení koupíte.

 

3.7/5 - (4 votes)