V kutilské sadě by neměly chybět závitníky Narex

Kutilství je tradiční záležitost zejména obyvatel bývalého socialistického bloku, kteří v té době neměli tolik možností (a mnohdy neměli dokonce jinou možnost), nežli si poradit sami, pokud potřebovali vybavit svůj příbytek nábytkem, potřebovali se přestěhovat, opravit kapající kohoutek, svařit potrubí u topení, postavit cihlovou příčku a omítnout ji, zavést v domě odpad a nainstalovat vanu či sprchový kout atd. Bylo zkrátka jednodušší a dostupnější pořídit si vlastní nářadí a naučit se různým řemeslným činnostem, než někde shánět melouchaře.

šrouby a matice

Vybavit domácnost potřebným nářadím nebylo v té době tak obtížné, vzhledem k tomu, že naše strojírenské závody vyráběly celou řadu těchto pomůcek, a ty byly na trhu dostupné. Mezi nimi i závitníky Narex https://www.i-nastroje.cz/nastroje-na-zavity.

Narex je společnost s mnohaletou tradicí a za socialismu ji znal v podstatě každý kutil. Lidé měli doma poměrně běžně vrtačky Narex a samozřejmě další nářadí od stejného výrobce a tato značka si udržela ve strojírenské konkurenci dobré jméno dodnes.

závity na ocelovém dříku

Kutilové, kteří i dnes rádi spoléhají na vlastní schopnosti a tvořivost, mohou mít doma ve své dílně závitořezné sady pro vnitřní i vnější závity. Pro občasná využití a měkčí materiály, jako je konstrukční ocel či slitiny hliníku a mědi (mosazi a bronzy), postačí ocel nástrojová, označená jako NO. Tvrdší materiály, např. žáruvzdorné a žárupevné či antikorové oceli, vyžadují závitníky odolnější, vyrobené z oceli nástrojové tzv. rychlořezné, označené jako HSS. Rychlořezná ocel je navíc legovaná dalšími prvky, jako je chrom, vanad, kobalt, molybden a wolfram. Rychlořezná ocel se také využívá v sériové výrobě závitů tzv. strojními závitníky.

Každý kutil by také měl vědět, jak závitníky při práci správně chladit. Využívá se k tomu několik metod, z nichž ta nejčastější pro závity v oceli jsou řezné oleje nebo emulze a pro obrábění slitin hliníku technický líh.