Co byste měli vědět o kryptoměně

Kryptoměna je vlastně fyzicky neexistující měna znázorňující počet peněz ve virtuálním světě. Slouží k platebním transakcím podobně jako běžný bankovní účet, ale nejdou z ní vybírat bankovky. Peníze zde jsou pouze a jenom ve své elektronické podobě.

rozpadající se Bitcoin

Získat tento druh měny lze směnou za hotovost ve speciálních „bankomatech“, dále na burzách nebo ve směnárnách. Jednotlivé typy se liší tím, že zatímco ve směnárnách se nakupuje měna za předem známý kurz, na burzách se s nimi obchoduje a jejich konečnou výši ovlivňuje aktuální poptávka a nabídka. V Česku lze využít směnárnu Simplecoin a burzy Coinmate a Coingi.
řetěz Blockchain

Získané kryptoměny lze poté používat jako každou jinou tradiční měnu. Lze jimi například platit v některých kamenných i internetových obchodech a to českých i zahraničních. Nejznámějším českým e-shopem, který toto umožňuje je Alza.cz. Kromě obchodů lze tuto měnu využít také k platbě v některých kavárnách, restauracích nebo také u čerpacích stanic.

Hlavním znakem je decentralizace neboli to, že měnu nelze kontrolovat vládou ani jinou institucí. Platí se prostřednictvím peer to peer sítě, což znamená, že se peníze posílají přímo bez prostředníků, kterými jsou banky či kreditní společnosti. Velkou výhodou je to, že s ní lze platit po celém světě a také její neprolomitelnost. Oproti bankám jsou tyto digitální měny při transakcích zatíženy malým nebo dokonce žádným poplatkem. Také zaručuje anonymitu, což se ale v poslední době ukázalo spíše jako nevýhoda. Anonymita totiž podporuje kriminalitu – hodí se pro daňové podvody, korupci, vydírání či financování nelegálních činností.
mince Bitcoin

V současné době již existuje velké množství kryptoměn. Mezi nejznámější se řadí Bitcoin, který funguje od roku 2009. Další známé jsou Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, XRP nebo EOS. S jednotlivými měnami lze kromě placení také obchodovat. Jejich přesné množství je předem známo a jejich uvolňování je definováno ve zdrojovém kódu sítě.