Nevýhody homeofficu

Práce z domova se stává čím dál tím více oblíbeným bonusem v zaměstnání, a proto se není čemu divit, že mnoho lidí přirozeně tíhne k tomuto benefitu. Idea být doma a v klidu pracovat na záležitostech, které v kanceláři uděláte velmi ztěžka je velkým lákadlem zaměstnavatelů, byť je tato výhoda obyčejně poskytována jen na pár dnů v týdnu. Kdyby viděl váš šéf, jak v kanceláři ležíte nebo současně řešíte osobní problém, rozhodně by potěšen nebyl. Ačkoliv homeoffice nabízí mnoho kladů, spolu s nimi je tu i několik negativ. O jaké mínusy se jedná?

 notebooky na stole

Žádný sociální kontakt

Pokud nemáte rodinu nebo známé, kteří by vás neustále při práci rušili, asi těžko se jinak dočkáte nějakého sociálního kontaktu. U sebe doma jste uzavřeni, a tíhnete-li k nepřerušované práci, snadno se z vás stane asociál. Je samozřejmé, že během dnů, které strávíte ve své kanceláři budete obklopeni lidmi, ale jestli introvert, budete rádi za práci o samotě. Dejte si pozor, kontakt s okolními lidmi musíte mít.

 propiska v ruce

Okolí má vás za líné individuum

Pohybují-li se u vás doma další členové rodiny nebo spolubydlící, pravděpodobně si budou myslet, že u sebe v pokoji nebo ve své pracovní svatyni nic neděláte, a že si bezmyšlenkovitě brouzdáte po internetu a chatujete na sociálních sítích. Rozhodně není nic příjemného, když tvoříte důležité dokumenty a neustále vás někdo ruší s prosbami o pomoc v domácnosti. Z čehož vyplývá, že se vás tito lidé snaží zapojit do domácích prací, ačkoliv vy sami toho máte nad hlavu.

 počítač na stole

Kopete sami za sebe

Když jste ve své pracovně přímo ve firmě, neustálé jste pod dohledem vašich kolegů, a mimo jiné i šéfa. Vždycky je tu šance, že vás šéf přijde navštívit, pokárat, nebo se na něčeho zeptat. Jste donuceni makat ze všech svých sil, abyste nebyli napomenuti, že nic neděláte. Homeoffice takový není. Není zde nikdo, kdo by vás hlídal. Můžete si rozvrhnout práci, jak jen chcete, a když ji za celý den neuděláte, je to vaše chyba. Budete mít problémy a dohánění pracovních restů bude vysoce stresující. Práce z domova je tedy vhodná pro pracovníky, kteří mají silnou vůli, velkou kázeň, dostatek odhodlání a motivace. Svou roli zde také hraje prokrastinace – rozhodně vám nepomůže, když budete odkládat své resty, a zabývat se irelevantními činnostmi. Rovněž popřemýšlejte o pracovním prostředí. Když budete například pracovat v posteli, bude se vám chtít spát, protože mozek má zafixovanou postel jako místo ke spánku.

 

Složitý kontakt

Dalším záporem homeofficu je obtížný kontakt se svými kolegy a vedoucím. Nevidíte se osobně, nemáte možnost kdykoliv za svým nadřízeným osobně zajít. Zbývá vám jediná možnost – a tím je kontakt po síti. Ať už za za pomoci telefonu, mailu nebo Skypu. Ovšem pokud potřebujete jistou informaci ihned, je dosti možné, že si i tak na svůj dotaz budete muset počkat nějakou tu chvíli.