Jak se rychle a efektivně učit na test

Každá z nás bych student. Někdo si studium prodlužuje i na vysokou školu. Některým stačí pouze maturita či učební list. Ať to nebo to, všichni jsme se museli někdy učit na testy či zkoušky. S blížícím se přelomem jara a léta se blíží i konec školního roku, zkouškové období na vysokých školách či maturity.

Všichni z nás zažily momenty, kdy se zkouška blíží ale naše vůle učit se je velice nízká. Když už se dokopeme ke studiu učiva se ne a ne cokoliv naučit. Dlouhé hodiny hledět do řádků textů a v hlavě stále prázdno. Jak se rychle a efektivně učit? Být naučený a nestrávit nad tím příliš mnoho času?

učení se

Zahoďte obrazovky

Vědci zkoumali, zda je efektivnější studium z papíru nebo z počítače. Výsledky jasně hovoří, že až 90% studentů preferuje učení z tištěných verzí. Hlavní důvod je zvýšená pozornost a soustředění. Práce s papíry je mnohem více interaktivní – podtrhávání, používání zvýrazňovačů, vepisování si poznámek. Psychologové také tvrdí, že studenti učící se z internetových materiálů si učivo musí vícekrát zopakovat.

Poslouchejte hudbu

Schopnost soustředění se na učivo při poslechu hudby je velice individuální. Někomu to pomáhá někoho zbytečně rozrušuje. Existuje teorie, že jestliže si při testu či zkoušce vzpomenete na stejnou hudbu jako při učení automaticky si vzpomenete na učivo. Nejlepší je údajně vážná hudba.

Změny prostředí

Okolí je jedno z nejvýznamnějších aspektů ovlivňující kvalitu učení. Pokud získáte pocit, že vám do hlavy učení neleze, zkuste změnit prostředí – jiná místnost či studium venku.

učení se

Pauzy klíč k úspěchu

Jestliže se vám nahromadily zkoušky z více předmětů, nebojte se měnit a předskakovat mezi předměty. Po určité době si udělejte úplnou pauzu od studia a odreagujte se například na sociálních sítích.

Pomáhej ostatním

Při čtení textů, nepřejíždějte pouze očima po řádcích. Čtěte si to nahlas, látku vnímáte více smysly a lépe vám zůstane v hlavně. Jestliže získáte pocit, že to umíte, zahrajte si na učitele a sami dovykládejte látku kamarádovi nebo i plyšákovi.