Historie webu a jeho budoucnost

Web

World Wide Web či zkráceně web je tu s námi již dlouho. Jeho první testy byly provedeny již v roce 1990 a od té doby již pokrok této technologie nešel zastavit. Dnes používá standard WWW téměř každý druhý člověk a nejspíš ani o tom neví. Přeci jen ne každý přemýšlí nad tím, jak probíhá proces načtení webové stránky jako například Seznam.cz či Google.com.

webové stránky

Tento proces je ve výsledku poměrně jednoduchý, ovšem zabývat se jeho popisem se zde nebudeme. Internet by dnes nevypadal tak jak vypadá nebýt standardu WWW, ačkoliv se zdá že tyto dva pojmy jsou totožné, popisují dvě odlišné věci. Internet propojuje počítače, zatímco web je aplikace, která na internetu funguje.

Díky webu jsme mohli začít vykreslovat na obrazovky počítačů vzdálené texty, obrázky, animace a odkazy na jiné stránky. Tenkrát to vše bylo v struktuře jednodušší, ovšem dnes je web velká směs propojených stránek mezi sebou. Vždyť to znáte, hledáte si něco o autech a začnou Vám jinde vyskakovat reklamy na nové auta. A toto je jen jeden z mnoha příkladů, jak jsou stránky propojeny.

umělá inteligence

Vytvořit si webovou stránku, vyžadovalo dříve nějakou pokročilejší znalost počítačů a také znalost programování. Dnes už těchto znalostí není tolik třeba a spousta služeb nabízí jednoduchou tvorbu webových stránek a v mnoha případech zdarma. Tudíž samotná tvorba pak vypadá jako editace souboru ve Wordu a následnou administraci za Vás obstará předem naprogramovaný skript.

Jak se bude webový svět rozvíjet dál nelze určit. S rychlým vzrůstem různých sociálních sítí a jejich uživatelů samozřejmě vzniká i riziko úniku různých dat, ať už záměrně či ne. Přeci jen, pokud je služba zdarma, platíte buď časem nebo svými osobními daty, které jsou v reklamním průmyslu dosti cenné a marketingové společnosti jsou ochotny zaplatit za data, které jim pomohou lépe cílit reklamu.