Psaní mě/mně

Škola se blíží a s ní se blíží i stres a samozřejmě plno povinností, na které nyní studenti přes prázdniny ani nepomyslí. Je to hold škola a je to těžké a vždy bylo. Se školou se pojí také správný pravopis a gramatika, protože na český jazyk je v našich školách pohlíženo jako na nejdůležitější předmět, protože je to jazyk, kterým mluvíme, a navíc se s tím setkáváme opravdu každý den. Česky musíme umět, protože pokud jdeme na pohovor, posíláme různé dopisy, řešíme něco na úřadě a podobně, tak se očekává, že budeme hovořit spisovně a také i psát spisovně.

škola

Jsou věci, které každému studentovi dělají problémy, jako například interpunkce, psaní y či i, ale také psaní mě/mně. Jak to tedy doopravdy je?

Psaní mě a mně je závislé na tom, v jakém pádě je užito. Každé se totiž využívá v jiném pádě a člověk si říká, proč se tedy nevymyslelo jen jedno, buď mě nebo mně, protože je takhle život mnoha studentu komplikovanější (a nejen studentů, ale také život dospělých, kteří jsou na tom s českým jazykem kolikrát o hodně hůře než studenti, kteří si tato pravidla pamatují alespoň ze školy). V dnešní době je sice jednoduché vše napsat v programu, který za vás upraví text a vaše chyby, navíc je každý zvyklý psát na telefonu, kde existuje autokorekce, která vám každé špatně napsané slovo automaticky opraví. Je zde ale háček – když nemáme přístup k internetu, nebo jsme právě studenti, kteří diktát opravdu nepíší v takových programech. Jak tedy zjistit, kde se píše mě a mně?

děti

se píše v 2. a 4. pádě, tedy KOHO, ČEHO a KOHO, CO. MNĚ se píše naopak ve 3. a 6. pádě, tedy KOMU, ČEMU a KOM, ČEM. Jak si to ale zapamatovat snáze? Pomůže nám k tomu Vašek. Pokud je jeho jméno dlouhé, bude také správná verze ta delší. Zde je příklad: Napiš Vaškovi. Zde je -ovi, tedy to bude: Napiš mně (nebo mi). Další příklad je: Pozveš Vaška? Tedy: Pozveš mě? Pokud si nevíte rady, pište „mne“.