Kouzlo Levandule

Levandule je známá od dávných dob, co by bylina vhodná k podpoře trávení, na uklidnění a zkvalitnění spánku nebo při depresích. Dříve byla považována za výborné antidepresivum. Je důležité volit její užívání a použití v kuchyni s mírou, vzhledem k jejímu účinku na snížení krevního tlaku.
olej pro uklidnění

Pro nespavost jsou z levandule vyráběny různé polštářky pro spaní, které působí i výborným estetickým dojmem. Nejen, že krásně voní, ale při vhodném designu jsou i krásným doplňkem třeba ke gauči. Mohou na zklidnění mysli působit i ve chvíli, kdy odpočítáte jen tak u televize nebo u knížky a potřebujete nasát trošku klidné atmosféry a zklidnit uspěchanou mysl.  Současně jsou polštářky z levandule vhodným dárečkem pro blízké a kamarády.

provoní celý dům

Olej pro zklidnění a uvolnění

 

Pro zklidnění je možné použít i levandulový olej do koupele. Ten je možné koupit i v obchodech, ale proč si nevyrobit vlastní, když máte levanduli doma v květináči nebo vám roste venku na zahradě. Je několik ověřených způsobů pro výrobu levandulového oleje. Nejjednodušší variantou je metoda výroby oleje za tepla. K tomu potřebujeme 250 g čerstvé levandule a tři sklenice oleje nejlépe olivového nebo slunečnicového. Olej připravujeme v hrnci s dvojitým dnem, kdy do spodní části hrnce vložíme natrhanou levanduli a olej. Po chvíli nám směs začne vřít a v momentě, kdy tuk dosáhne teploty sta stupňů, stáhneme oheň, aby se pouze udržovala teplota. Takto vaříme alespoň tři hodiny. Následně necháme tekutinu zchladnout, po té vše přecedíme a uložíme ideálně to lahvičky z tmavého skla, aby se uchovaly všechny důležité složky levandule. Takto vyrobený olej má trvanlivost přibližně tři čtvrtě roku.

 

Výroba oleje za studena

 

Tento způsob výroby levandulového oleje je také velmi jednoduchý. Potřebujeme k němu pouze čerstvě natrhanou levanduli a to v množství, které se nám vejde do vybrané sklenice, kde budeme olej vyrábět. Levanduli napěchujeme do vybrané sklenice a zalejeme olejem, který jsme si pro výrobu zvolili. Opět je vhodný slunečnicový nebo olivový, ale je možné zvolit i méně tradiční druhy a vybrat například mandlový olej, kokosový olej nebo jiné druhy, které jsou v prodeji.

 

Využití levandulového oleje

 

Takto vyrobený olej je možné použít jak do koupele, kdy si můžeme lehnout do provoněné koupele a nechat se prostoupit úžasnou a jedinečnou vůní levandule a uvolnit tělo i mysl. Stejně tak je možné použít olej i do přípravy salátů a studených pokrmů, ovšem je nutné pamatovat na výraznou vůni, kterou levandule bezesporu má a na její účinky na snížení krevního tlaku.