Malé a velké věci

Byť by tomu název i napovídal, nebudeme se zde bavit o výkonnosti či délce mužského penisu, ale budeme se zde bavit o velice důležitém faktu, který hraje roli při sjednávání úvěrů a půjček u všech lidí. A to je převážně předmět těchto půjček, zakrytý úmyslem sjednat si takovou půjčku k dosažení určité hodnoty. Tou hodnotou může být například dům, tedy nemovitost, nebo dovolená, tedy zhýralost, nebo drahý dárek, ještě něco horšího.

money-2744058_640

My si v tomto článku načrtneme ty největší prohřešky proti finanční gramotnosti, které obyvatelstvo České republiky páchá samo na sobě – takovou finanční genocidu. Není to téma jednoduché, proto zkrátit jej vyžaduje opravdu stručnost.

Za co tedy neutrácet velké peníze, protože je to na nic: (definice malých věcí)

  1. Dovolená
  2. Konzumentská dovolená (zájezd v hotelu s bazénem bez jakékoliv reálné hodnoty kromě odpočinku)
  3. Dárky
  4. Počítačové hry a filmy
  5. Spotřební elektronika
  6. Ano, všechna spotřební elektronika, i telefony
  7. Rychlé automobily a jiné dopravní prostředky bez pádného účelu (pakliže to není koníček!)
  8. Dluhy

money-736224_640

A to je jenom velice úzká množina, která je ve skutečnosti mnohem větší. Pakliže si chcete půjčit na něco z tohoto, raději se na to vykašlete. Našetřete si za celý rok pětistovku a vyjde vás to lépe, než abyste si na takové věci půjčovali.

Dovolené a různé konzumentské výlety, kdy jenom sedíte u hotelu a cucáte koktejly, takové věci nemají pražádnou hodnotu, pakliže vám není po čtyřicítce a nepotřebujete „zlehčit tempo“, protože jste velcí manažeři. K tomu patří i celá řada věcí, které k životu vůbec nepotřebujeme, jsme jenom neustále přesvědčováni o tom, že je potřebujeme. Pakliže si chcete půjčit nebo vzít úvěr, rozmyslete si, na co to vlastně chcete.

Investice do nemovitosti, kterou budete v budoucnu používat nebo pronajímat? Skvělý nápad, se kterým vám pomohou nebankovní hypotéky.

Investice do spotřební elektroniky v rámci několika desítek tisíc, i když za pár let bude elektronika již poloviční hodnoty? Ne zas tak moc. A k tomu nepřidáváme ještě sociální dopad takové volby, kdy na jednu stranu dáváte peníze sami do sebe či do svého budoucího já a zhodnocujete, kdežto v druhém případě vrážíte peníze korporacím, kterým nezáleží na ničem a na nikom vyjma zisku.