Paralympijské sporty

Mezi nejstarší paralympijský sport, který byl zařazen v roce 1960 poprvé na program LPH v Římě, patří stolní tenis. Účast tehdy potvrdili jak hráči s poškozením míchy, tak i s amputacemi končetin. Zápas se tehdy odehrál jak v jednotlivcích, tak párech a družstvech. Vítězem byl vyhlášen ten, komu se podařilo vyhrát tři z pěti setů. V témže roce diváky upoutala disciplína – šerm na vozíku. Při kterém jsou vozíky připevněné k podlaze a sportovci hrají jenom horní polovinou těla. Fleretem a kordem závodí ženy i muži. Šavle zůstávají dodnes výsadou mužů. Z Kanady v 70. letech mezi paralympijské disciplíny na vozíku přibylo ragby. Hraje se na hřišti s rozměry stejnými, jako basketbal. Tento kontaktní sport, jehož cílem je překonat s míčem protihráčovou brankovou čáru, vyžaduje pevné nervy. A i přesto občas  během hry dochází ke kolizím. Tento intenzivní kontaktní sport si rovněž mohou zahrát jak ženy, tak muži.

Trénink

Snad nejvíce zdravotně postižených sportovců se věnuje atletice. Disciplíně, ve které si všichni mohou najít svoji parketu. Podle svého současného fyzického stavu. Nejčastěji to bývá běh. Dráhové disciplíny, jako je sprint, střední tratě, maratony či štafetové závody. Nebo skoky do výšky, do dálky či trojskok. Pokud to tělesné postižení dovolí, závodit se dá i v hodu diskem, oštěpem, anebo vrhat koulí. V pětiboji obstojí jen ti nejodvážnější. Ale o to bývá prvenství cennější. Stejně tak je tomu i v plavání, kdy čím více stylů závodník zvládne, tím lepších výsledků dosáhne.  Velkou oblibu si získal, pro svou nezbytnou týmovou spolupráci, fotbal.

Závody v plavání

Který dneska hrají i zrakově postižením. Hřiště, na kterém se hraje, je menší než klasické. Do hry nastupuje 5 hráčů , kteří míč sice nevidí. Ale protože je ozvučený o jeho pohybu mají informaci. Jediný, kdo v týmu vidí, je brankář. Který může spoluhráčům pomáhat s orientací v prostoru. Fotbal Pro 7 je určen pro sportovce s centrální poruchou hybnosti. Během dvou třicetiminutových poločasů, ve kterých se nepoužívá pravidlo of sidu. A pokud se vhazuje postranně, může být provedeno jenom jednou rukou. Na Paralympiádách mívá fotbal nejvíce nadšených fanoušků.