Na co si dát pozor při koupi rostlin

I když se to zdá samozřejmé, většina lidí nad tím zakroutí hlavou. I květinářství, dokonce i ta malá, jsou obchody, které se především snaží vydělat peníze, obvykle za každou cenu. Proto se snaží své zboží prezentovat v nejlepším možném světle.
 
U květin však existují jistá specifika. Přeci jen jde o živé bytosti, které vyžadují péči, pokud chceme, aby prospívaly. A k tomu nepatří jen pravidelná zálivka a kvalitní substrát. Díky tomu se sice rostlinka bude mít k světu, ale rozhodně to nezaručí, že bude vypadat dokonale. Proto prodejci používají několik dalších triků.

kvetoucí hyacint v květináči
 
Prvním z nich je osvětlení. Je snadné naaranžovat květiny tak, aby vypadaly pod určitým úhlem světla co nejlépe. Ale napadlo vás někdy, jak je možné, že se i druhům, kterým svědčí odlišné světelné podmínky, tak daří v obchodě, kde mají všechny prakticky stejné osvětlení?
 
Důvodem je, že se používají i různá hnojiva a vzhled podporující látky, které zajišťují krásný vzhled a růst. Proto není žádným překvapením, když rostlinka brzy poté, co ji přinesete domů, nasadí na nový list. Jelikož se však ony látky brzy vyčerpají, naše květina najednou nevypadá tak skvěle. Možná začnou žloutnout a lehce uvadat listy, přestane růst, a mnoho dalších.
 
Pravdou je, že veškeré rostliny jsou připravovány tak, aby vydržely při běžné péči maximálně 6 měsíců. Ano, při dobré péči a splnění všech nároků může váš nový zelený kamarád tuto fázi přestát a žít klidně i velmi dlouho. Přiznejme si však, že většina lidí si květiny kupuje pouze jako dekorace, které možná jednou za týden zalije. Pak není divu, že jejich nákup brzy začne vypadat poněkud zle.
malé sazeničky v květináčích
 
Jak tedy zajistit, aby můj nový zelený kamarád přežil oněch magických půl roku a stala se z něj trvalá součást domácnosti? Předně je důležité si před samotným nákupem ujasnit, jaké mám podmínky (světlo, teplota – někdo má rád více vytopený byt, někdo preferuje mít v zimě chladněji, umístění – je to u okna/dveří? Nebude tam průvan?, atd.) Dále je třeba uvážit, jaké mám s pěstováním zkušenosti. Některé druhy vyžadují více péče než jiné. A teprve na základě tohoto sestavit seznam vhodných rostlin. Z těch už potom lze vybrat tu, která se mi nejvíce líbí.
 
Po příchodu domů je třeba nechat květinu aklimatizovat na nové podmínky. To znamená vyhnout se prvních pár týdnů přesazování, případně pouze lehce zalít. Pamatujte, že květina je pravděpodobně „nadopovaná“ hnojivy z obchodu, není tedy třeba dodávat okamžitě další živiny. Teprve zhruba po třech týdnech je dobré začít s ní pracovat – přihnojovat, případně přesadit, atd.
 
Důležité je hlavně si pamatovat, že rostliny nejsou jenom dekorace, které lze vybírat podle vzhledu. Jedná se o živé bytosti, které potřebují péči. Je tedy dobré kupovat je s rozmyslem. Jen tak vám budou dělat radost ještě mnoho dalších let.